2008. november 23., vasárnap

A felhasználók szerkeszthetik a Google találatait

A Google új fejlesztése a SearchWiki. Segítségével személyre szabhatók a keresési eredményeink. Ha bejelentkeztünk a Google-fiókunkba, akkor módosításainkat automatikusan elmenti a rendszer. A változtatások csak a saját keresési eredményeinket befolyásolják, de hozzászólásaink felkerülnek egy gyűjtő oldalra, ahol mások is olvashatják és véleményezhetik.

Megnyílt Európa digitális multimédiás-könyvtára

A http://www.europeana.eu/ címen elérhető portál több mint 2 millió "tételt" - könyveket, térképeket, hangfelvételeket, fényképeket, levéltári anyagokat, festményeket, filmeket - tesz hozzáférhetővé az Európai Unió országainak nemzeti könyvtáraiból, illetve kulturális intézményeiből.
Európa kulturális örökségének ezt az interneten ingyenesen elérhető - irodalmi, művészeti, tudományos, politikai, történelmi, építészeti, zenei, illetve vizuális kultúrát tartalmazó - tárházát folyamatosan kívánják bővíteni, valamint interaktív felület megnyitását tervezik.
Az Europeana lehetőséget nyújt Európa könyvtárai, archívumai és múzeumai digitalizált gyűjteményeinek egy helyen történő keresésére és böngészésére.
Az Europeana kezdeményezést 2005-ben indította el az Európai Bizottság. Megvalósítása szoros együttműködésben zajlott a nemzeti könyvtárakkal és a tagállamok más kulturális intézményeivel. Az Europeana üzemeltetője a főbb európai könyvtáregyesületeket, archívumokat, múzeumokat, audiovizuális archívumokat és kulturális intézményeket tömörítő Európai Digitális Könyvtár Alapítvány. Az Europeana informatikai hátterét a Koninklijke Bibliotheek, a holland nemzeti könyvtár biztosítja.
Az EU kutatási programja 2009 és 2010 között mintegy 69 millió eurót szán a digitális könyvtárakkal kapcsolatos kutatásokra. A versenyképességi és innovációs program információs társadalommal foglalkozó fejezete körülbelül 50 millió eurót különít el az Európa kulturális és tudományos örökségéhez való hozzáférhetőség javítására.
A nemzetközi média egy része úgy írt előzetes beszámolóiban az Europeanáról, mint amely a Google Book Search konkurenciája kíván lenni. A Google közleményben üdvözölte az Europeana indítását, és hangsúlyozta, hogy együttműködésre számít a kultúrkincsek digitális hozzáférését célzó minden kezdeményezéssel.

Két és fél évszázadot átfogó fotóarchívumot publikált a Life magazin

A kb. tízmillió eredeti felvételről beszkennelt anyag a Google oldalán egyszerű kereséssel, vagy az http://www.images.google.com/hosted/life portálon érhető el. A gyűjteményben láthatunk olyan fotókat is, melyek az egész világot bejárták. De az interneten publikált képek 97% korábban még nem került nyilvánosságra. Eddig a gyűjtemény 20% látható a neten, de a szerzői jogok tulajdonosa a Time Inc. szerint 2009 első negyedévére már az összes kép megtalálható lesz. A Life magazin ugyan nyomtatott formában már nem olvasható, de online módon a http://www.life.com/ oldalon elérhető.

Az internetre kerül az Akadémia Goethe-gyűjteménye

A világ 4. legnagyobb Goethe-gyűjteményét őrzi az MTA Könyvtára.
Elischer Boldizsár (1818-1895) magyarországi német ügyvéd 40 év alatt 4100 Goethe-relikviát gyűjtött össze. Halála után örököse Elischer Gyula az MTA-nak ajándékozta a gyűjteményt azzal a feltétellel, hogy önálló, külön termben tegyék a nyilvánosság és a tudomány számára hozzáférhetővé.
Elsőként a Digitális Goethe-kalendárium kerül fel az internetre az idén 20. születésnapját ünneplő Goethe Intézet évfordulója kapcsán. A Goethe Intézet, az Akadémiai Könyvtár és a Magyar Goethe Társaság együttműkösésével az Agora program keretében valósul meg.
A teljes anyag magyarul és németül elérhető a www.goethe.de/goethekabinett oldalon.

2008. november 13., csütörtök

A legnépszerűbb közösségi oldalakról támadnak a vírusok

A Facebookon és a Myspace-en trükkös módon terjed egy új féreg. A fertőzött profilban elhelyez egy hamis, You-tube videóra mutató linket, és az ismerősöknek üzenetet küld, hogy nézzék meg.
Ha az ismerős megnézi, akkor egy új oldalra viszi, ahol a Flash Player letöltésére bátorítja. Ha letöltik, akkor sajnos magát a férget töltik le, így segítenek továbbítani más ismerősökhöz. A trendek szerint nem ez volt az utolsó ilyen jellegű támadás.

2008. november 12., szerda

Mától videózhatunk és beszélhetünk a Gmailben

Elérhető a Google levelezőrendszerébe integrált telefonos és videóchat-lehetőség.
Amire szükség van: egy plugin telepítése; Windows XP vagy Vista operációs rendszer, Mac OS X v10.4. Linuxban még nem használható.
Olyan böngészőkkel kompatibilis, amelyek támogatják a Gmail legújabb verzióját (Google Chrome, Firefox 2.0 és újabb, Internet Explorer 7.0 és újabb, Safari 3.0)
A szolgáltatás nem azonos időben jelenik meg mindenkinél.

Negyedszázada léteznek számítógépes vírusok

"A számítógépes vírus olyan program, amely megváltoztat más programokat és hozzájuk fűzi magát." Ez a mondat Fred Cohen PhD dolgozatából van 1984-ből. Az első működőképes számítógép vírust 1983. november 10-én írta. A vírus neve Leonard Adlerman lett, és a VD nevű grafikai alkalmazásba rejtette el.
Egy korábbi esetet is számon tartanak. Richard Skrenta, a 15 éves amerkai diák hajlékonylemezen, játékprogramokkal terjesztette az általa készített vírust. A számítógép képernyője minden 50. alkalommal elsötétült és Skrenta egy verse jelent meg.
Az első igazán fertőző vírus az 1992-es Michelangelo volt. Több mint 10 ezer számítógépet tett tönkre. A Windows operációs rendszer megjelenésével a 90-es évek közepétől elszaporodtak a Windowsra írt vírusok. A legnagyobb "sikert" a Word programba elbújó makrovírusok hozták, majd az e-mailekben terjedő kártevők: pl. az 1999-es Melissa. Részben a vírusírtó programoknak köszönhető, hogy 2005 óta egyetlen vírus sem volt képes szétterjedni a világon.

2008. november 10., hétfő

A világ legszerencsétlenebb szoftverhibájára bukkantak

Csendben javították ki a Google mobil operációs rendszerében talált hibát. A telefon a háttérben az összes beírt szót értelmezte, így ha valaki csetelés, jegyzetelés közben beírta az "újraindítás" szót, akkor a telefon szó nélkül újra indult.

Akinek van hozzáférése Android-alapú telefonhoz, az tesztelni tudja. A hibát pár sor módosításával javítnai lehet. Akinek az RC29-nél fejlettebb szoftverfrissítése van, annak nem kell tartania hasonló problémától.

Októberi dráma: a legpusztítóbb kémszoftverek listája

A Sunbelt Malware Research Labs megjelentette listáját az októberi legfertőzöbb kémprogramokról, károkozókról:

1. Trojan.Downloader.Zlob.Media-Codec

2. Trojan.Downloader.braviax egy új trójai ál-vírusírtó. A fertőzött merevlemezt úgy tudják megtisztítani a braviaxtól, hogy a számítógép merevlemezét egy másik géphez csatlakoztatják, így nem a fetőzött merevlemezről töltődik be az operációs rendszer, és a passzív háttértárolóról könyebb eltávolítani a károkozót.

3. Explorer32.hijcaker, ami eltéríti a webböngészőt, megváltoztatja a kezdőlap beállításait, módosítja a böngésző keresési eredményeit.

4. Virtumonde reklámprogram, település után pop-up reklámok jelennek meg

5. Troja.FakeAlert, ami hamis biztosnági riasztásokat küld

6. Zango reklámprogram-család, ami sokszor keresőmotorként tűnteti fel magát, és ingyenes szoftverket, játékprogramokat, képernyőkímélőket ajánl letöltésre, amelyek tovább gazdagítják a Zango hirdetői hálózat reklámfelületeinek számát.

7. Rootkit.TDss

8. Hyperlinks Rotator, ami egy új reklámprogram az internetkapcsolat sebességét figyelő alkalmazásnak tűnteti fel magát, és változatos pop-up reklámokat jelenít meg.

9. Adware.Net.Adware reklámprogram.

10. INF.Autorun kártevők családja

Ijesztő trend bontakozik ki, egy károkozóra arányaiban egyre kevesebb fertőzés kellene, hogy jusson, hiszen a károkozók száma lényegesen nagyobb ütemben nő, mint az új megfertőzhető számítógépek száma. A fertőzések hatodát-hetedét mindössze tucatnyi program okozza.

Amatőrből a profik felé: hogyan publikáljunk a hálón?

Andrew Keen amerikai vállalkozó és internet-kritikus szerint az internet hozadéka az amatőrizmus kultusza. Hajlamosak vagyunk minőségi megkötések nélkül dicsőíteni egymás munkáit úgy, hogy azok mögött semmilyen szakmai tapasztalat, így semmilyen szűrőrendszer nem található. Ugyanakkor dicsőithetők azok az alkotói-terjesztői csatornák, amelyeken keresztül az amatőr vagy félprofi munkák buknak meg, vagy aratnak elismerést, ami pedig sokszor a legfontosabb a továbbhaladáshoz. A cikk 10 többé-kevésbé ismert módszert mutat be, amely segíthet eligazondi és publikálni.

A minőségi amatőr és félprofi zenék publikálása elképzelhetetlen lenne a demoscene nélkül. Megjelentek a netlabelek, a netes kiadók. Egy zenekar nem zenekar, ha nem jelenik meg közösségi oldalakon: MySpace, Facebook, last.fm. A blogszférában is egyre több a videó jelenik meg, illetve kötelező megjelenni a videomegosztókon YouTube, Vimeo, Bliip.tv. Számos zenei szoftver található a piacon: ReNoise, Fruity Loops, Reason, ReBirth.
Az írásos megynyilvánulások új eszközei a Scribd, vagy a Lulu szolgáltatásai.
Hagyományos és 3D-grafikusok, fotósok munkái találhatók a deviantArt oldalon.
Iparművészettel foglakozók, kézművesek oladal az Etsy.
A ZenCart segítségvel saját webboltot is készíthetünk a blogjainkon.

Galaktikus kommunikációs hálózatot hozna létre az internet atyja

Vint Cerf a Google alelnöke az űrbéli kommunikációt javító technológiát fejleszt. Az internet mintájára alakítaná ki az asztronauták biztonságosabb kommunkiációját lehetővé tévő hálózati protokollokat. Legnagyobb kihívást a távolságból kifolyólag fellépő késések, a bolyók mozgása jelenti, amely megszakíthatja a kapcsolatot a két fél között.

A megoldást egy késés-, és szakadástűrő hálózati rendszer jelenti, amelyben a jeleket továbbító állomások addig tárolják a küldendő adatokat, amíg a kommunkiáció helyre nem áll.

A jövőben ezzel a módszerrel az emberek által vezérelt, illetve a robotizált űrjárművek is összekapcsolthatók lennének, ez egy galaxist behálózó kommunikációs rendszer alapja lehetne.

Több ezer videoklip ingyen: a YouTube babérjaira tör az MTV

A zenei tévécsatorna weboldalán ingyenesen elérhető a cég archívuma. Az érdeklődő online katalógust is találhat az oldalon. A fejlesztőkre is gondoltak, mert létrehoztak egy olyan felhasználói programot, amely segítségével az MTV Networks tartalmaiból, videogalériát, és közösségi oldalakon elhelyezhető alkalmazásokat lehet létrehozni, így zenét oszthatunk meg ismerőseinkkel.
A 16000 videoklip mentes a hirdetésektől, csak az oldalak tetjén vannak reklámcsíkok.

Komoly biztonsági rés az Androidban: veszélyben a Google-mobil?

A biztonsági rés a G1 böngészőprogramját érinti. A hackerek ezáltal elérhetik, hogy a felhasználók automatikusan meglátogassanak egy weboldalt, amely észrevétlenül egy programot telepít a készülékre, amely rögzíti, hogy a felhasználó mit gépel be a billentyűzeten. Így a támadók hozzájuthatnak a tulajdonos személyes adataihoz, jelszavaihoz, vagy hitelkártya-információjához.

A szakember nem hozta nyilvánosságra a rés részleteit, de értesítette a Google-t a hibáról.

Jönnek a zombi-mobilok: mi vár ránk 2009-ben?

A Dark Reading weboldal szerint az idén már az összes internetre kapcsolt számítógép 15% valamelyik zombihálózat része. A gépen futtatott szoftverek biztonsági réseit kihasználva a gép megfertőződik, és a kéretlen reklámlevelek és rosszindulatú szoftverek továbbítására kiépült hálózat részévé válik.
A mobilokat érintő veszélyek abból adódhatnak, hogy egyre nagyobb mértékben használják a hordozható készülékeket pénzügyi tranzakciók lebonyolítására is. Az IP-alapú (VoIP) telefonos rendszerek támadásával pedig a támadók arra számítanak, hogy a telefonok billentyűzetén bevitt adatok birtokába juthatnak.

Lenyomják Japánt, zsebünknél fognak meg minket

Japán minisztériumi támogatással akar újabb mobilpiaci részesedést szerezni. A szigetország határain kívül kevéssé ismert és publikált "Information Grand Voyage" kutatási program célja az, hogy Japán rátehesse a kezét az összes szenzoron keresztül beolvasható adatra. A Google birtokolja a weben lévő információkat, a japánok nem is képesek versenyre kelni a keresőóriással. A mobilokban található gyorsulásmérőkből, mozgásérzékelőkből, GPS-modulokból, iránytűkből és egyéb szenzorokból érkező adatok viszont még jóformán érintetlenek, a japánok pedig megpróbálják ezt még a keresőóriás előtt kihasználni.

Andy Rubin, az Android szülőatyja szerint is a mobiltechnológia fejlődését a szenzorok egyre jelentősebb térnyerése fogja meghatározni.

A nemzetek közötti küzdelem tétje, hogy ki teszi rá a kezét hamarabb a mobiltelefonok szenzorai által kiolvasott adatokara. A győztes viszi magával a mobilhirdetési piacot.

Egy erősebb teljesítményű okostelefon már elég sokat képes felfogni a körülötte levő világról. Ha a készülék által érzékelt adattömeget keverjük a mellettünk lévő telefonokéval, akkor egy eddig nem tapasztalt kopmlexitású pillanatképet kapunk a világról. Az így alkotott "felhő" beindítja a helyzetalapú szolgáltatásokat, a mobilközösségi hálózatokat és a crowdsourcingot.

Rubin a Yelp példáján mutatja be az értesülések jövőjét: telefonunk a környezetünkben lévő, figyelmünkre érdemes helyek leírásait, képeit gyűjti össze, és pontos információt adnak arról, hogyan jutunk el oda.

Az elképzelések pár hete kerültek fel a Google blogjára, de a közösségi oldalak közül már sokat optimalizáltak a mobilokra (Facebook, Friendster, LinkedIn). A következő helyzetalapú szoftvereket már használják: Socialight, Loopt, Dodgeball.

A másik tendencia a "szuperfon" megjelenése. Ezekben 3G, Bluetooth és WiFi adaja kommunikációs alapot, bennük böngésző és nagyfelbontású képernyő található. Igazi értéküket az a platform jelenti, melyet jól és könnyen lehet fejleszteni és az új alkalmazások terjesztését is felhasználóbarát módon oldották meg.

Kang-Hun Lee, a Samsung kutatási részelgének igazgatóhelyettese szerint 2010-re megugranak a mobilok képességei.

A szemléletváltozást és a technikai evolúciót egy dolog akadályozhatja meg: a telefon akkumulátora.

2008. október 15., szerda

Másfél milliós előrendelés az Androidra: inog az iPhone trón?

Összecsapás várható az Android és az iPhone között. Az amerikaiak már október 22-én megvásárolhatják az első Google telefont. A jelentések szerint 1,5 millió mobilt adtak el elővételben. A readwriteweb.com értesülései szerint a T-Mobil boltokban további egymillió előrendelést adtak le. Az Androidra fejlesztett szoftvereket egy Android Market nevű szoftverbolton keresztül tölthetik le. A szoftverek kihasználják a G1 technikai adottságait az érintőképenyőtől, a 3.2 megapixeles kamerán keresztül a WiFi és 3G-kapcsolatig. A mobilon kicsúsztatható billentyűzet van.

Veszélyben a Google képkereső szolgáltatása?

Egy hamburgi képregényrajzoló pert indított a Google ellen. Az oka az volt, hogy PsykoMan nevű figurájáról több ábrázolás is elérhető volt a böngészőn keresztül. A bíróság az alkotónak adott igazat, az ítélet még nem jogerős. A Google valószínűleg fellebbezni fog, amit október végéig tehet meg. A bírósági döntés veszélyezteti a cég és más keresőszolgáltatások működését. Ha mégis jogerőre emelkedik, akkor a jogvédett képeket törölni kell az adatbázisból.

2008. október 11., szombat

Elkezdte vizsgálni a világot a Google katonai műholdja

GeoEye-1 a világ legnagyobb felbontású kameráját hordozó műhold. A műhold fejlesztésének felét az NGA (National Geospetial-Intelligence Agency, azaz a nemzetbiztonsági képelemző kormányhivatal) állta. A műhold az NGA-nak 43 cm felbontású képet továbbít. A Google 50 cm felbontású képeket értékesíthet olyan ügyfeleknek, akiknek aprólékos térképekre van szükségük vagy felszíni eseményeket kell figyelniük.
Mark Brender a GeoEye sajtószóvivője elmondta, hogy nem kémműholdról van szó, hanem egy a Földet vizsgáló rendszerről.
A továbbfejlesztés 2011-12-re várható, akkor tervezik egy olyan műhold fellövését, aminek már 25 cm lesz a felbontása, de a Google továbbra is 50 cm felbontású képeket hasznosíthat csak.

Hamis antvivírus -programok támadják a felhasználókat

A Panda Security jelentése szerint agresszív adware-növekedés figyelhető meg. A probléma a hamis antivírus programok felfutásában keresendő.
A fertőzés során egy program települ a gépre, és nem valós veszélyekről jelenít meg figyelmeztető üzeneteket.
A spam egy új fajtája terjedt el, az NDR (Non Delivery Report), ami tartalmát tekintve ugyan nem spam, de az antivírus-cégek definíciói szerint annak tekinthető. A különféle trójai vírusokkal eltérített e-mail fiókok a felhasználó tudta nélkül vaktában küldenek spamet, mindenféle e-mail címkombinációt kipróbálva. A felhasználó a fertőzött gépen nem látja, hogy ezek a levelek kimennek, azt viszont igen, hogy a küldésük sikertelen volt.

A Microsoft európai központot létesít a kereső technológia fejlesztésére

Párizsban, Londonban és Münchenben lesz a Microsoft új internet keresési technológia továbbfejlesztési központjai. A Search Technology Center feladata az új keresési technológiai termékek és fogyasztói, reklámozási szolgáltatások kifejlesztése. A ComScore web kutatócég felmérése szerint a Microsoft az európai kersési piac 2%-át "uralja", a Google pedig 79%-os piaci részesedéssel bír.

Elkészült a számítógépes vírusok világtérképe

A Techline.hu cikkében egy rendszeresen frissített világtérképen követhetjük nyomon a számítógépes vírusok tevékenységét.
Az F-Secure világtérképén valós időben láthatók a vírusok. A vírusok származásáról is kaphatunk információt, illetve arról hogy merrefelé tartanak. Többféle lekérdezési lehetőség van: kontinensre, országra kereshetünk; napi, havi, éves jelentést kérhetünk, de a top vírusokat is listázza.

2008. szeptember 30., kedd

Az vagy, amit megosztasz magadról a neten

A Google-alapítók célkitűzése így hangzott: "szedjük rendszerbe a világ összes információját". A cél ma is az, hogy még több személyes adatot gyűjtsenek össze a felhasználókról. A cég vezetői azt szeretnék elérni, hogy a Google tudja a válaszokat az olyan kérdésekre, mint a "mit csináljak holnap?" vagy "milyen munka illene hozzám?" Ehhez arra van szükség, hogy minél több információt tudjanak meg a felhasználókról. Az internetes keresések során pontosan rögzítik a kereső szavakat, azt, hogy milyen IP-címről érkezett a keresés, és hogy onnan milyen oldalra távozott tovább az internetező. Ellentmondásos a Google megítélése. Egyrészt ostorozzák azok, akik tartanak személyes adataik megadásától, másrészt a geek-kultúra a nagycégek következő generációját a "menő korporáció"-t látja benne. A Google a Microsofttól eltérően nem kér a felhasználótól azonosító kódot, pénzt az alkalmazásért, nyitott, ingyenes, a folyamatosan frissen tartott forráskód és programcsomag elérhetőbbnek hat.
A geekek átlátják a személyiségi jogok és az internet problémás viszonyát, melyet a web 2.0 von maga után. A web 2.0 az együttműködésről szól, arról, hogy nyomokat hagyunk magunk után, kihasználjuk a rendelkezésünkre álló kommunikációs csatornákat. Ezek mértéke egyénenként változik, a lényege ugyanaz: megmutatjuk magunkat.

2008. szeptember 28., vasárnap

Új veszélyek fenyegetik adatainkat, a régiek ellen se védekezünk

Az Informatikai Biztonság Napja 4. alkalommal került megrendezésre Budapesten szeptember 25-én. A magyar informatiakai és telekommunikációs vállalatok és szakemberek megismerkedtek a legújabb technológiákkal, fenyegetésekkel és támadási módszerekkel.
A központi téma az adatvesztés, amelyet biztonsági rések, vagy egy szervezeten belül dolgozó alklamazott hibája okoz. Az előrejelzések szerint 2010-ig 80-90%-kal növekszik a véletlen vagy szándékos adatvesztés.
2007-ben paradigmaváltás következett be a rosszindulatú kódsorok, kémszoftverek és a hasonló digitális károkozók működésében. Az amatőrök ideje lejárt, ma már komoly mérnöki háttérrel rendelkező csapatok állítják össze az adatainkat gyűjtögető szoftvereket.
Megjelentek az önmagukat védő rosszindulatú szoftverek (malware). Ezek egyik képviselője a Storm (botnet) zombigéphálózat, amely a megfertőzött számítógépek millióiból álló rendszeren keresztül terjeszkedik.
A vírusok működése is átalakult, észrevétlenül húzodnak meg a háttérben, képesek alkalmazkodni, többféle formában (polimorfikus vírusok) is működnek. Megnőtt a spamlevelek mennyisége, a csatolmányok típusai is bővültek: megjelentek a videoállományokat, hanganyagokat tartalmazó spamek.
A szakértők szerint a Feebs önterjesztő féregvírus nagy fenyegetést jelent, mert a Strom zombigéphálózathoz hasonlóan saját rendszert épít. Veszélye abban rejlik, hogy csendesebben és észrevétlenebbül dolgozik. .
Ma már nem elegendő a tűzfal vagy antivírus szoftver alkalmazása, a szakemberek javasolják a nulladik napos védelmet (Zero Day Threat Protection), amely az első kitörések észlelésekor gondoskodik a számítógép védelméről.
Ezek a vírusok szaknyelven a közösségi alapokon nyugvó rosszindulatú szoftverek (social malware).
Egy másik aggasztó módszer a megbízható weblapok megfertőzése, melynek során az oldal forráskódjába észrevétlen kódsort helyeznek el, ami az odalátogatók gépeit támadja.
A konferencia tanulsága továbbra is az, hogy a védelem a felhasználók kezében van.

Hova mennek meghalni a Wikipedia-bejegyzések?

A Wikipediából kitörölt szócikkek nem tűnnek el örökre. A Deletionpedia nevű online enciklopédiában élnek tovább. A felhasználók által szerkesztett online enciklopédiából a site üzemeltetői kb. 60 000 szócikket töröltek. A törlés oka lehet a pontatlanság, vagy ha a bejegyzés nem éri el a megfelelő színvonalat. A Wikipedia szócikkei gyakran nagy vihart kavarnak, többször olyan szócikket is törölnek, amelyről úgy gondolják, hogy nem szükséges a megjelenése.
Az "elhalálozott" szócikkeket a Deletionpedia egy szoftveres robotja gyűjti be és publikálja automatikusan, így az eltűnt bejegyzések a későbbiekben is megtalálhatók lesznek.
Hasonló archívumot próbált létrehozni a YouTube-ról leszedett videós anyagokróla a Delutube nevű oldal, de ez jelenleg nem érhető el.

2008. szeptember 26., péntek

Itt az első Google-mobil, támad az Android

New Yorkban mutatták be a Google Android nevű operációs rendszerével működő okostelefont.
Az első telefonok az Egyesült Államokban októberben kerülnek az üzletekbe. Európában 2009-től lesz kapható a HTC Dream nevű modell, elsőként Nagy-Britanniában. A telefonrajongók által "T-Mobil G1"-nek nevezett készülékről már néhány technikai adatot is lehet tudni: 158 gr, 11,6x5,4x1,6 cm, az érintő képernyő felbontása 480x320 pixel. A kamera 3,2 megapixeles, de csak fényképeket lehet vele készíteni, videókat nem. Az akkumulátor teljesítménye ötórányi beszélgetést tesz lehetővé, a készenléti idő 130 óra. A memória 8 gigabájtra bővíthető.
Szinte valamennyi Google-alakalmazás fut rajta, de használatához Google felhasználói regisztráció szükséges, és kizárólag a Google levelezőrendszere használható vele.
Az operációs rendszert a Google és a német T-Mobile által vezetett negyven tagból álló konzorcium fejleszti. A rendszer legnagyobb előnye, hogy a konzorcium nyílt platformként fogja fel, amelyet bármelyik tag szabadon bővíthet tovább új szolgáltatásokkal és funkciókkal.